Itterbium

Az Itterbium (Yb) előfordulása

Az itterbium egy ritkaföldfém, amelyet 1878-ban fedezett fel Jean Charles Galissard de Marignac svájci kémikus. Kémiai szimbóluma Yb, atomi száma 70. Az elem a lantanoidák sorozatához tartozik és jellemzően oxidációs állapota +3. Az itterbiumot a természetben csak vegyületek formájában találjuk meg, önálló, szabad elemként nem fordul elő.

Itterbium ásványokban

Az itterbium leggyakoribb forrása az olyan ásványok, mint az xenotim (YPO4) és az euxenit ((Y,Ca,Er,La,Ce,U,Th)(Nb,Ta,Ti)2O6), amelyek többféle ritkaföldfém-et tartalmaznak. Ezen ásványok bányászata elsősorban Kínában, az Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában, Ausztráliában és más országokban történik. Kína jelenleg a legnagyobb itterbium-termelőnek számít a világon, jelentős mértékben hozzájárulva a globális készletekhez.

Kitermelési módszerek

Az itterbium kitermelése során tipikusan a ritkaföldfémeket tartalmazó ásványokat először fizikai módszerekkel – például flotációval – koncentrálják. Ezután kémiai eljárásokkal, például savas oldatokkal extrahálják a ritkaföldfémeket. Az így nyert nyersanyagot tovább finomítják és tisztítják, hogy magas tisztaságú itterbiumot kapjanak.

Ipari alkalmazások

A finomított itterbium számos ipari alkalmazásban hasznosítható. Felhasználják például lézerekben, nukleáris reaktorokban és egyéb elektronikus eszközökben. Emellett fontos szerepet játszik az anyagtudományokban és orvosi képalkotó technológiák fejlesztésében is.

Kutatás és fejlesztés

Annak ellenére, hogy az itterbium egy viszonylag ritka elem, stratégiai jelentősége miatt folyamatos kutatások zajlanak annak újabb előfordulásainak feltárására és hatékonyabb kitermelési módszereinek fejlesztésére. Ezen erőfeszítések célja a készletek fenntartása és a globális kereslet kielégítése hosszú távon.

Az itterbium vegyjel tulajdonságai

Az itterbium egy kémiai elem, amelynek vegyjele Yb, és az atomszám 70. A lantanoidák csoportjába tartozik, amely a periodikus rendszerben a ritkaföldfémek közé sorolódik. Az itterbium puha, ezüstös-fehér fémes elem, amely könnyen meghajlítható és megmunkálható. Szobahőmérsékleten stabil, de finom por formájában levegőn gyorsan oxidálódik.

Allotrop formák és mágneses tulajdonságok

Az itterbium több allotrop formában létezik, amelyek különböző kristályos szerkezetekkel rendelkeznek. A leggyakoribb forma hexagonális rácsstruktúrával bír. Az elem rendkívül alacsony mágneses szuszceptibilitással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy csak nagyon gyenge mágneses mezőt képes kialakítani.

Kémiai reaktivitás

Kémiai szempontból az itterbium viszonylag reaktív. Vízzel reagálva hidrogént fejleszt és itterbium-hidroxid (Yb(OH)₃) keletkezik. Levegőn az oxidáció következtében itterbium-oxid (Yb₂O₃) jön létre. Savakkal való érintkezésekor gyorsan feloldódik, hidrogén fejlődés közben.

Természetes előfordulás és izotópok

A természetben az itterbium általában más lantanoidokkal együtt fordul elő, például gadolinitban, monazitban és xenotimban található meg. Két stabil izotópja ismert: Yb-170 és Yb-174, ezen kívül több radioaktív izotópja is létezik, melyek közül a legstabilabbak az Yb-169 és az Yb-175.

Alkalmazási területek

Az itterbium alkalmazása sokrétű; felhasználják például acélötvözetek adalékanyagaként, hogy javítsák annak mechanikai tulajdonságait. Emellett fontos szerepet játszik a lézer technológiákban is: Ytterbium-dopolt lézerközegek kiemelkedően hatékonyak bizonyos hullámhosszakon történő fénykibocsátásra.

Orvosi és kutatási felhasználás

További felhasználási területei közé tartoznak az atomórák és különböző orvosi képalkotó eljárások, ahol a radioaktív izotópok segítségével javítják a képek minőségét.

Vegyjelek
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.